Aktuality

Cyrani: Ceny energií porostou i v příštím roce, drahotu časem vyřeší trh

7. 4. 2022, Zuzana Kubátová, seznamzpravy.czCeny elektřiny zůstanou vysoké ještě v příštím roce. Až od roku 2024 by se měly vrátit na úroveň, na jaké obchodníci s předstihem nakupovali proud na letošní rok. Předpokládá to místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Maďarsko není proti tomu, aby se stalo plynárenským uzlem v Evropě místo Německa

3. 2. 2022 Putin udělal další krok, který na Západě nepředvídali.  Zatímco Spojené státy brzdí Německo v certifikaci „Nord Stream 2“ v Evropě, našel se politik, který se rozhodl využít tyto rozpory ve prospěch svých národních zájmů.

Vzít nabídku Ruska. Co vláda tají. Expert přes plyn o bídě a cenách

4. 4. 2022, Jiří Hroník, parlamentnilisty.cz„Martin Brudermüller, generální ředitel koncernu BASF, největší chemické společnosti na světě, varoval politiky, že omezení dodávek zemního plynu z Ruska do Evropy by mělo „katastrofální“ dopad na ekonomiku, jaký kontinent nepostihl od konce druhé světové války," uvádí pro ParlamentníListy.cz energetický expert Vladimír Štěpán. Německý manažer dle něj též poznamenal, že ruský plyn je výrazně levnější než americký. Štěpán se diví, proč vláda tvrdí, že ceny energií stouply o desítky procent jako jinde, když stouply o „300 až 500 procent". Expert v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz vyzývá k uzavření dlouhodobých kontraktů s Ruskem.

Expert: Plyn může zlevnit, ale elektřina bude drahá už pořád

19. 2. 2022, Martin Procházka, Právo, novinky.czCena plynu na trhu s energiemi může v letošním roce na jaře a v dlouhodobém výhledu klesnout, elektřina ale bude dál zdražovat, i vlivem drahých emisních povolenek. Právu to řekl odborník na energetiku a ředitel strategie poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer.

Komodity jsou rekordně drahé. Prudký nárůst jejich cen ztíží i boj s inflací

10. 2. 2022, Vladan Gallisti, hn.czCeny komodit jsou nejvyšší v historii. Rychlé tempo jejich zvyšování od minulého roku nepolevilo a prudká komoditní jízda bude dalším faktorem, který zatlačí na růst koncových cen v obchodech. Boj s inflací tak může být pro centrální bankéře po celém světě ještě hodně složitý.

Přehled: Růst cen energií nekončí. Dotýká se i smluv na dobu neurčitou

3.2.2022, Sofie Krýžová, seznamzpravy.czNárůst cen elektřiny a plynu pocítí i domácnosti s dodávkami na dobu neurčitou. Letos se jim ceny navýší v řádech desítek procent. Dodavatelé nevylučují, že své ceníky budou muset dále upravovat.

EGÚ Brno: Růst cen energií je nevyhnutelný, firmy musí investovat do technologií

30.8.2021, ČTK, ENERGY-HUB Růst cen energií v Česku je nevyhnutelný. Domácnostem může dočasně pomoci fixace cen, firmy by měly včas investovat do nových technologií. V tiskové zprávě to uvedla nezávislá poradenská společnost EGÚ Brno. Důvodem očekávaného růstu cen je podle firmy odklon od uhlí kvůli ukončení provozu uhelných elektráren, budování nových zdrojů a rostoucí poplatky za distribuci spojené s investicemi do rozvoje obnovitelných zdrojů.

Německo ruší jádro, elektřina u nás zdraží

9.1.2020, Novinky.cz, ENERGY-HUB, Martin Procházka, Právo Odklon Německa od jaderné energie a jeho podpora obnovitelných zdrojů se v nejbližších letech promítnou nejen do vyšších nákladů tamních spotřebitelů za elektřinu, ale i do jejích cen pro české domácnosti.

Cena silové elektřiny na kladenské burze výrazně vzrostla

14.1.2019, ČTK, ENERGY-HUB Cena silové elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) vzrostla meziročně o více než 40 procent, plyn zdražil téměř o 30 procent. Důvodem je růst cen na velkoobchodních trzích. ČTK o tom dnes informoval mluvčí burzy Martin Soukup.

Nastává konec levných energií. Podívejte se, jak zdraží plyn, teplo, elektřina i voda

3.1.2019, Aktualne.cz, Petr Lukáč Energetické firmy si právě uplynulý rok užily. Po letech předpovědí konce klasické energetiky se vývoj otočil. A zlevňovat se nebude ani letos.

Na energeticky úsporné projekty pro firmy je připraveno 6 miliard

11.7.2018, ČTK, ENERGY-HUB Pro podniky, které chtějí vytvářet energeticky úsporné investiční projekty, má ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připraveno šest miliard korun z evropských dotací. O peníze mohou firmy žádat od letošního 2. července do 29. dubna 2019. Maximální dotace na projekt je 400 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Češi si připlatí za elektřinu. Její cena na burze se výrazně zvyšuje

4.7.2018, irozhlas.cz, Prokop Havel, Jiří Chum Cena elektřiny na burze roste z několika důvodů. Jedním z nich je podle tajemníka Sdružení velkých spotřebitelů energie Karla Šimečky vysoká poptávka, pod kterou je podepsaný hospodářský růst v posledních měsících.

Češi si připlatí za elektřinu, další dodavatelé podraží

3.7.2018, energyhub.eu, ČTK Většina Čechů si letos pravděpodobně připlatí za elektřinu. Další dodavatelé zdraží některé produkty, nově mimo jiné Pražská energetika (PRE) a MND. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Podle firem jsou důvodem zdražení rostoucí velkoobchodní ceny komodity. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se obchodníci nyní nejvíce zásobí, asi 45 eur (1170 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.

Co přinesl týden: Zdražují pohonné hmoty i elektřina, dlouhodobé řešení je v nedohlednu

25.6.2018, energyhub.eu, Simon Dytrych  V pátek 22. června proběhla valná hromada akcionářů polostátní firmy ČEZ. Společnost má v současnosti před sebou několik výzev. Rozhoduje se, zda a jak dostavit nové jaderné bloky v Česku, navíc sílí politické tlaky na rozdělení kolosu.Faktem je, že Česko v honbě za snižováním emisí energii z atomu potřebuje stejně jako jiné státy světa. Cena elektřiny se totiž i díky podpoře obnovitelných zdrojů zvyšuje. Lidé si díky příliš malému navýšení těžby kartelu OPEC stále připlatí i za pohonné hmoty.

Ceny emisních povolenek klesly po jednáních o cíli OZE v EU na měsíční minima

18.6.2018, oenergetice.cz, David Vobořil Cena evropských emisních povolenek za poslední týden klesla o 8 %. Za poklesem stojí nově dojednaný evropský cíl v podílu OZE a vyšší dodávky na trh z národních aukcí.
LOADING_TEXT