Cena silové elektřiny na kladenské burze výrazně vzrostla

14.1.2019, ČTK, ENERGY-HUB

Cena silové elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) vzrostla meziročně o více než 40 procent, plyn zdražil téměř o 30 procent. Důvodem je růst cen na velkoobchodních trzích. ČTK o tom dnes informoval mluvčí burzy Martin Soukup.

Roční kontrakty elektřiny v nízkém napětí dosáhly dle Soukupa v závěrečných měsících roku průměrné ceny 1471 korun za megawatthodinu, což znamená meziroční nárůst o 43 procent. Roční kontrakty zemního plynu v maloodběru se v listopadu a prosinci obchodovaly za průměrných 638 korun za megawatthodinu, což představuje meziroční nárůst o 27,3 procenta.

„Příčinou takto razantního zdražení je růst cen energetických produktů na velkoobchodních trzích, které v roce 2017 převedla pražská burza PXE na svého majitele – německou EEX (velkoobchodní produkty elektřiny) a na pařížskou burzu Powernext (velkoobchodní produkty plynu),“ uvedl Soukup.

Kladenská burza prodala minulý rok energie za více než šest miliard korun, což je meziročně i kvůli růstu cen o 57 procent více. Uzavřeno bylo téměř 7800 kontraktů na dodávku 6,6 terawatthodiny elektřiny a zemního plynu. Počet kontraktů, objem obchodovaných energií i hodnota obchodů byly rekordní.

Zdroj: cz.energyhub.eu

LOADING_TEXT