Ceny emisních povolenek klesly po jednáních o cíli OZE v EU na měsíční minima

18.6.2018, oenergetice.cz, David Vobořil

Cena evropských emisních povolenek za poslední týden klesla o 8 %. Za poklesem stojí nově dojednaný evropský cíl v podílu OZE a vyšší dodávky na trh z národních aukcí.

obyčejně:
Ceny evropských emisních povolenek (EUA) obchodovaných v rámci evropského systému obchodování s emisemi EU ETS po více než ročním růstu zaznamenaly první výraznější pokles. Zatímco se v pátek 8. června kontrakty povolenek na prosinec 2018 obchodovaly na burze ICE za 15,82 eur za tunu ekvivalentu CO2, minulý pátek jejich cena poklesla na 14,53 eur/t.

Cena tak poklesla o více než 8 % za jediný týden na své měsíční minimum. Podle agentury Platts ceny reagovaly na středeční neformální zasedání tzv. trialogu EU jednajícím o cílech v oblasti energetické účinnosti a podílu obnovitelných zdrojů energie. Část poklesu byla smazána již v průběhu dnešního dne, aktuálně se cena pohybuje okolo hranice 14,9 eur/t.

Evropský parlament a Evropská Rada se nakonec dohodli na navýšení podílu obnovitelné energie na konečné spotřebě energie do roku 2030 na 32%, z původních 27%, ale nedosáhli dohody o energetické účinnosti.

Analytici však uvádí, že cíle pro rok 2030 jsou příliš daleko, aby se výrazněji promítly do ceny uhlíku, které spíše reagují na snížení nabídky povolenek v příštím roce, dynamiku cen paliv a silnou nabídku z aukcí v příštích dvou měsících.

Nicméně vyšší cíle podílu obnovitelných zdrojů a stále projednávaný cíl energetické účinnosti naznačují dodatečné snížení emisí CO2 v dlouhodobém horizontu a poskytují podpůrný faktor pro klesající ceny uhlíku.

Zdroj: oenergetice.cz

LOADING_TEXT