Konec levné elektřiny. Česko čeká první velký nárůst cen od roku 2009

18.6.2018, EURO, David Tramba

 

Zdražování elektřiny je slovní spojení, o kterém jsme v tomto desetiletí slyšeli maximálně v souvislosti s růstem plateb na dotování obnovitelných zdrojů. Naopak tržní cena elektřiny na burzách dlouhodobě klesala. Teď už to neplatí a prvně od roku 2009 dodavatelé energií navyšují i tržní složku ceny elektrické energie.

První dodavatelé již ke zdražení přistoupili – E.ON v lednu a ČEZ v červnu. Zdroje týdeníku Euro se shodují, že je to pouhá předehra před dalším růstem cen na přelomu tohoto a příštího roku. Pocítí jej hlavně lidé, kteří v minulých letech podepsali zvýhodněné akční nabídky nebo přeběhli k menším a levnějším dodavatelům.

Hlavně tito menší obchodníci se dostávají pod tlak a budou mít na výběr ze dvou variant – zdražit, nebo zkrachovat. Růst cen na burzách již způsobil pád firmy Enwox Energy v létě loňského roku či firmy One Energy & One Mobile letos v březnu. Další jména na seznamu padlých dodavatelů energií mohou brzy přibýt.

Spravedlnost a prodej energií, to nešlo v posledních letech příliš dohromady. Z nízkých cen elektřiny a zemního plynu v období let 2013 až 2017 měli prospěch velcí spotřebitelé z řad průmyslu, služeb a veřejného sektoru. Naopak domácnosti platily víceméně stále stejné částky, pokud se jim nepodařilo přejít k menšímu a levnějšímu dodavateli. Hlavní dodavatelé si na jejich úkor navýšili své marže.

Zdroj: www.euro.cz